
Laboratórium slúži na výskum a vývoj detektorov na báze perspektívnych polovodičových zlúčenín a na pedagogické účely. Pozostáva z automatizovaného meracieho zariadenia určeného na zisťovanie elektro-fyzikálnych parametrov detektorov meraním ich volt-ampérových charakteristík v rozsahu napätí 0,1 V až 1000 V a prúdov 1 fA až 20 mA.
Laboratórium je ďalej vybavené spektrometrickými trasami na zisťovanie spektrometrických vlastností polovodičových detektorov: digitálnou spektrometrickou trasou InSpector2000 a spektrometrickou trasou s PX5 digitálnym pulzným procesorom s integrovaným zdrojom vysokého napätia a mnohokanálovým analyzátorom. Meraním alfa a gama spektier 241Am a 133Ba sa určujú spektrometrické vlastnosti polovodičových detektorov. Pre porovnávacie merania je k dispozícii CdTe polovodičový detektor.
Laboratórium disponuje hybridným pixelovým (256´256 pixelov, a= 55mm) detektorom typu Timepix s FITPix rozhraním predstavujúcim digitálnu röntgenovú kameru tretej generácie umožňujúcu registráciu stôp ionizujúceho žiarenia ako aj röntgenové zobrazovanie. K tomu je k dispozícii olovená tieniaca komora s röntgenovou trubicou MAGNUM so striebornou anódou, maximálnym urýchľujúcim napätím 40 kV a s ohniskom 0,4 mm. Ďalším prírastkom je digitálna röntgenová kamera MiniPIX-TPX3 od firmy Advacam s pixelovým detektorom na báze Timepix3 vyčítavacieho čipu, ktorá je vyššou verziou hybridných detektorov Timepix vyvinutých Medipix kolaboráciou. Pre pedagogické účely sú k dispozícii dve Minipix EDU kamery s rôznou hrúbkou Si senzora.

Praktickým využitím polovodičového detektora je aparatúra röntgenovej fluorescenčnej analýzy – XRF kit, ktorá pozostáva zo spektrometra s citlivým polovodičovým Si-PIN detektorom a z mini-röntgenky, ktoré sú ovládané cez USB port notebookom. Zariadenie disponuje aj programom pre kvantitatívnu a kvalitatívnu analýzu röntgenofluorescenčných spektier. Doplnkovým zariadením laboratória je aj mikroskop s digitalizáciou obrazu slúžiaci na fotodokumentáciu vzoriek detektorov a osciloskopy pre sledovanie signálu z detektora.